Zasoby – Wiedza, Wyobraźnia, Wartości

Czy doświadczyłeś kiedyś w swoim życiu tzw. gdybania? Mówienia: gdybym urodził się w takim miejscu, gdybym miał takie pieniądze, gdybym był wyższy czy ładniejszy, to miałbym to wszystko, na co zasługuję. Gdybym miał większe zasoby…

Czy gdybanie ma sens?

Gdybanie ma słaby sens, ponieważ wtedy nie zauważamy tego, co jest naszym faktycznym zasobem, tego co już posiadamy. Zajmiemy się tym w tym wpisie. Dotychczas mieliśmy interpretację, czyli jak nadać lepsze znaczenie otaczającej Cię rzeczywistości. Po drugie mieliśmy rezygnację – jak zrezygnować z tego wszystkiego, co jest Ci niepotrzebne, co powoduje, że nie ma miejsca na nic nowego. Po trzecie – jak zaakceptować to, czego nie można zmienić i na co nie masz wpływu. Teraz mamy zasoby. Jakie zasoby Ty masz? Jakimi zasobami dysponujesz?

Aby się tego dowiedzieć, czytaj dalej, lub obejrzyj poniższe video:

Pracując z klientami korporacyjnymi zauważyłem problem, że ludzie zbierają się wokół i zaczynają gdybać: „Gdybyśmy mieli lepszy rynek, szybsze samochody, lepsze laptopy, większe rabaty, więcej gadżetów, to byśmy osiągnęli coś naprawdę niesamowitego”. Ten

19423749 - thinking woman making dicision with looking up on idea bulb on grey background

artykuł jest o efektywności osobistej, dlatego będę to przekładał na życie prywatne. Zastanów się, czy Ty właśnie w ten sposób niepotrzebnie nie gdybasz? Jeżeli tak jest, to warto to zmienić, aby skoncentrować się na tym, co już masz i czym dysponujesz, a nie na tym, czego Ci brakuje. Bo gdybanie to jest koncentracja na ograniczeniach, poszukiwanie tego wszystkiego, czego jeszcze nie masz. A gwarantuję Ci, że właśnie w tej chwili masz zasoby, które są niewykorzystywane i gdybyś je lepiej wykorzystał, to miałbyś dużo lepsze efekty.

Co może być takim zasobem?

Wyobraźnia

Na przykład Twoja wyobraźnia.

32233529 - creative thinking

Wyobraźnia jest cenniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona, zamknięta w pewnych ramach i nie może poza nie wyjść. A wyobraźnia nie ma żadnego ograniczenia. Spójrz wokół siebie. Być może czytasz ten artykuł na smartfonie lub laptopie. Spójrz w jakim miejscu jesteś. Jakie samochody wokół Ciebie jeżdżą? Jakim Ty dysponujesz? Wiesz co? One są efektem czyjejś wyobraźni. Ktoś je sobie wyobraził, stworzył w swojej głowie, później powstały w rzeczywistości, potem zostały udoskonalane. Nie od razu Twój smartfon był tak idealny, jaki jest w tej chwili. Nie od razu Twój laptop miał tyle pamięci, taką pojemność czy tak dobry procesor, jaki ma teraz. To wszystko ewoluuje.

W związku z tym jeżeli masz wyobraźnię, zacznij od czegoś, wykorzystaj ją, a potem sukcesywnie krok po kroku poprawiaj. Pamiętaj – pierwszym Twoim cennym zasobem, którego być może nie wykorzystujesz do końca, jest Twoja wyobraźnia. Zakuj ją do roboty, niech działa na Twoją korzyść.

Wiedza

Kolejnym bardzo ważnym zasobem niedocenianym przez ludzi jest wiedza, a raczej możliwość jej zdobywania. Konkretnie chodzi o umiejętność uczenia się. Jako ludzie możemy się bardzo szybko uczyć. Tylko często podchodzimy do tego tak, że ta prawdziwa nauka to jest nauka na błędach. I to jest zła droga, ponieważ kiedy uczymy się na swoich błędach, to są tego bardzo duże koszty. Warto więc uczyć się na błędach i rozwiązaniach innych ludzi.wiedza, książka, wyobraźnia

Jeżeli masz jakiś problem, ktoś na świecie ten problem z pewnością rozwiązał, napisał na ten temat książkę, Ty możesz ją wziąć, przeczytać i znaleźć tam podpowiedzi, jak zrealizować Twój cel. Możesz uczyć się też z obserwacji ludzi, którzy są wokół Ciebie, słuchając rad tych, którzy osiągnęli to, co Ty chciałbyś osiągnąć.

Jednak takim najwyższym poziomem uczenia się, jest przekazywanie wiedzy innym ludziom. W tej chwili z całą pewnością już jesteś w czymś dobry. Masz jakąś wiedzę. Masz jakieś doświadczenia. I mógłbyś się tym dzielić z innymi ludźmi. Wtedy właśnie w tym temacie Twój poziom eksperckości będzie rósł, ponieważ Twoi słuchacze będą mieli swoje wątpliwości, będą zadawali Ci swoje pytania. Jeżeli jesteś w czymś dobry, a jestem przekonany, że masz taki obszar, to może być coś z  zakresu gier komputerowych albo zarządzania przedsiębiorstwem, to zacznij tę wiedzę poszerzać i dzielić się z innymi ludźmi. To jest zasób, który jest naprawdę niedoceniany, a który jeżeli go zrozumiesz i wykorzystasz, to wzniesie Cię na wyższy poziom.

Wartości

Poznałeś już dwa zasoby: wyobraźnię wartości, relacjei wiedzę, a dokładnie możliwość jej zdobywania. Kolejną rzeczą są Twoje wartości, które moim zdaniem są jeszcze ważniejsze od poprzednich, ponieważ jeśli zrozumiesz, jaki masz system wartości będzie Ci łatwiej w każdej dziedzinie życia. Zachęcam Cię, wypisz to wszystko, co jest dla Ciebie ważne. Zrób po prostu listę, pisząc po kolei swoje wartości. Jak już je wypiszesz, to zobacz, co jest na samej górze. Która z tych wartości jest dla Ciebie najważniejsza? Jeżeli przez pryzmat tej wartości będziesz patrzył na kolejne decyzje, które w Twoim życiu podejmujesz, to te decyzje będą dużo trafniejsze, dużo łatwiej będzie Ci się na coś zdecydować i dużo łatwiej będzie komuś odmówić czy z czegoś zrezygnować.

Powiedzmy, że taką wartością dla Ciebie, podobnie jak dla mnie, jest szacunek do samego siebie. Jeżeli znajduje się on na samym szczycie hierarchii, to pomyśl o tych wszystkich decyzjach, które musisz podjąć, o rzeczach do których musisz się zabrać i o ludziach, którym musisz odmówić. Na wszystkie te sytuacje spójrz z perspektywy Twojej najważniejszej wartości.

Twoje zasoby

To właśnie trzy najczęściej niewykorzystywane zasoby: wyobraźnia, możliwość szybkiego uczenia się i wartości. Tych zasobów z całą pewnością masz dużo więcej. Chętnie poznałbym, jakimi innymi zasobami jeszcze dysponujesz, a które być może są niewykorzystywane i podpowiedziałbym Ci, jak je możesz zastosować. W tym celu zapraszam Cię do mini konsultacji – zostaw mi komentarz, opisując konkretną sytuację lub Twój zasób, a ja udzielę Ci podpowiedzi, tak jak setkom moich klientów, którzy dzięki temu poprawili jakość swojego życia.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się na ten temat więcej i skorzystać jeszcze bardziej, to zapraszam Cię na stronę www.PotegaZycia.pl Tam znajdziesz informacje o mojej książce, która dokładnie rozpakowuje te wszystkie strategie. Krok po kroku będziesz mógł przez nie przechodzić i rozwijać się z każdym dniem.

Trzymam kciuki za wykorzystanie Twoich zasobów – najpierw je odkryj, skoncentruj się na nich i zobacz, jaki efekt przyniosą Ci w Twoim życiu.

  • Zasoby
    Zasoby

    Preferujesz słuchanie?
    Pobierz plik mp3 z czwartą strategią metody RAZEM.
    Korzystaj z przydatnej wiedzy tak, jak lubisz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *