4 Przeszkody W Zmianie Nawyków.(14)

W dzisiejszych czasach bardzo ważnym aspektem pracy zawodowej czy życia prywatnego, jest bycie dla kogoś autorytetem. Ma to szczególne znaczenie dla managerów w firmach w stosunku do swoich pracowników oraz rodziców – dla swoich dzieci. W tym artykule dowiesz się jak zbudować autorytet w oczach innych ludzi.

Czym jest autorytet?

Według Wikipedii autorytet to „społeczne uznanie oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach”. To, co jest kluczowe w tej definicji, to wartości – czyli osoba, która chce cieszyć się autorytetem, powinna je mieć i w oparciu o nie budować swój wizerunek, swoją komunikację i swój biznes.

Zalety bycia autorytetem

Bezpośrednią korzyścią z bycia autorytetem w oczach innych jest obdarzenie szacunkiem i uznaniem. Ludzie podążają za tymi, którzy są dla nich wzorem i choć jest to ważne, często wymaga czasu. Jestem tego świadomy, bo od ponad 10 lat uczę innych, jak zbudować swój autorytet i z mojego doświadczenia wynika, że prowadzą ku temu trzy główne filary:

Charyzma i zasady

Nasz charakter i wartości moralne, którymi się w życiu kierujemy. Nie określa się ich z dnia na dzień, a pracuje się nad nimi przez całe życie. Jest to też umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i reagowania w trudnych sytuacjach. Nie wyobrażam sobie osoby, która chce budować autorytet, ale jej charyzma jest na bardzo niskim poziomie, co znaczy, że nie wie, co robić, jak się zachować i nie ma żadnych określonych zasad, w związku z tym działa chaotycznie. Twój charakter, nawyki, Twoje podejście do życia, to jest coś, co warto kształtować.

Wzmocnisz swój autorytet, gdy nie będziesz jak trzcina na wietrze. Jeżeli masz budować swój charakter, to określ swoje własne wartości, którymi się kierujesz. Określ swój światopogląd i swoje granice, których absolutnie przekroczyć nie można. Oznacza to, że sam również ich nie przekraczasz. Jeżeli umawiasz się z kimś np. z pracownikiem, że jak nie może czegoś wykonać lub popełni błąd (a to się zdarza każdemu), to oczekujesz, że bezzwłocznie Cię o tym poinformuje. Mówisz też, jakie będą konsekwencje, jeżeli takiej informacji nie dostaniesz. To jest granica, którą określiłeś: każdy ma prawo do błędu, natomiast Ty oczekujesz informacji zwrotnej, byś mógł odpowiednio zareagować, ponieważ zawsze coś można poprawić. Jeżeli Twój pracownik nie zgłasza Ci błędu, a Ty sam go po jakimś czasie wynajdujesz i nic z tym nie robisz, to znaczy, że nie przestrzegasz swoich zasad. Jeżeli nie szanujesz swoich zasad, to zapomnij, że będziesz szanowany przez innych ludzi. Tego typu sytuacje powinny być wyjaśniane. Nie bądź jak trzcina na wietrze. Bądź jak silnie osadzone drzewo, zakorzenione w swoich wartościach i przekonaniach. Masz oczywiście prawo je zmieniać, jednak nie wraz z każdą kolejną nową opinią lub zdarzeniem.

Wykształcenie i doświadczenie

Bardzo często jest tak, że obdarzamy autorytetem tych, którzy mają odpowiednie wykształcenie np. medyczne, prawnicze; osoby z tytułem profesora; dyrektorów, którzy skończyli MBA i tych ludzi, którzy zajmują wysoką pozycję społeczną. Jest to związane z awansem zawodowym i etykieta autorytetu jest nadawana wręcz automatycznie. Ale czy to oznacza, że Ci ludzie są albo dobrzy albo źli? Nie. Jest to jednak czynnik, który istotnie wpływa na posiadany autorytet.

Będziesz dla innych autorytetem, jeśli będziesz dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ja to robię na każdym kroku – gdy coś się wydarzy, od razu informuję o tym innych, ponieważ wiem, że ta wiedza dla wielu ludzi jest bardzo wartościowa i mogą dzięki niej zmienić swoje życie. Jeżeli chcesz budować swój autorytet w aspekcie doświadczenia i wykształcenia, to daj szansę innym ludziom – powiedz, co już potrafisz, co Twoim zdaniem działa, a co nie działa – dziel się tym. Moja praca też polega na tym, że daję ludziom podpowiedzi, jak mogą zmienić swoje życie, poprawić swój biznes, mieć lepsze efekty. Dzięki temu zarabiam, jednak dużo wartościowej wiedzy daję też zupełnie za darmo, ponieważ jest też inny powód dzielenia się doświadczeniami z innymi -– najlepiej uczysz się wtedy, kiedy przekazujesz swoją wiedzę innym. To jest najwyższy poziom uczenia się.

Wiek i pozycja

Miałem często okazję pracować z ludźmi, którzy uważali, że są zbyt młodzi, by zbudować autorytet jako lider, bo nie mają szpakowatych włosów, albo nie mogą być dobrym handlowcem, bo mają zbyt mało lat i ludzie im nie ufają. W mojej karierze zawodowej było bardzo dużo takich przypadków. Moim zdaniem jest to bzdura, bo jeżeli tej wersji się trzymamy, to zauważyłem pewną prawidłowość: najpierw ktoś uważa, że jest za młody, a potem budzi się i stwierdza: „Ech, już za późno. To, co najlepsze już za mną”.

Tak młody, jak dziś nie będziesz już nigdy, wykorzystaj to.

Można być 25-letnim menadżerem i zyskać szacunek u swoich pracowników, którzy mają po 50 lat. Sam tego doświadczyłem, nie udawałem jednak mądrzejszego od innych. Wiedziałem, że ci ludzie są doświadczeni życiowo, mają wiedzę i w wielu aspektach mogą mi podpowiedzieć. Ja wniosłem młodzieńczą energię w naszą relację, a oni swoje doświadczenie, zawsze ich chętnie wysłuchałem, jednak w relacji przełożony-pracownik, to ja podejmowałem ostateczną decyzje. Jeżeli ze swojej głowy wyrzucisz to, że jesteś zbyt młody, by budować autorytet, to spokojnie możesz iść tą drogą i wzbudzić szacunek u podwładnych, którzy są od Ciebie dwukrotnie starsi.

Z drugiej strony często słyszę od ludzi: ”Wiesz, ja w tej chwili przegrywam z 20-30 latkami, bo mam już 40 lat”. Nic bardziej mylnego. Zawsze, ale to absolutnie zawsze, jest odpowiedni moment na to, żeby wykorzystać swój wiek i swoje możliwości. Oczywiście każdy wiek ma swoje prawa i nie chodzi o to, żeby zaklinać rzeczywistość i w wieku 60 lat udawać 20-latka, ponieważ może mieć to negatywne konsekwencje dla zdrowia. Żyjemy jednak w takich czasach, że dzięki dobrej suplementacji, aktywności fizycznej i zdrowemu trybowi życia, osoby obecnie w wieku 50-60 lat wyglądają dużo lepiej niż nasi dziadkowie kiedyś. Wiek nie jest determinantą tego, żeby budować autorytet. Wszystko jest w naszej głowie. Czy znasz ludzi, którzy, tak jak ich nazywam, są od urodzenia starzy? Mają dwadzieścia kilka lat, a już stękają, że są zmęczeni życiem. Istnieją też tacy, którzy całe swoje życie są młodzi i tryskają optymizmem. Zastanawiałeś się, jaki Ty jesteś?

W momencie kiedy już masz odpowiednią pozycję, to możesz schylić się i podać rękę tym, którzy są niżej. Możesz pomóc komuś awansować, zbudować swój biznes czy świadomie wspierać innych, by weszli na wyższy poziom. Gdy inni uznają, że warto Cię słuchać i być taki jak Ty, stajesz się ich mentorem – autorytetem godnym naśladowania.

Jak zbudować autorytet?

Weź sobie do serca każdy z tych trzech filarów i traktuj je jako filozofię życia: bądź wierny swoim zasadom, dziel się zdobytą wiedzą i podawaj rękę tym, którzy dopiero wspinają się na szczyt. Jestem przekonany, że dzięki temu będziesz wzbudzał szacunek i uznanie u innych. Jeśli chcesz mieć dostępnej do większej ilości bezpłatnej wiedzy, to znajdziesz ją na moim  kanale You tube.

W każdy wtorek  pojawia się tam nowy film z cyklu „Biznes przy kawie”  z wiedzą dla liderów. Zapraszam Cię  serdecznie. Jak chcesz być na bieżąco, zasubskrybuj i komentuj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *