4 Przeszkody W Zmianie Nawyków.(15)

Jedziemy do rodziny, siadamy przy stole i… zaraz babcia, ciotka, ojciec zaczynają nas umoralniać, mówić jak żyć, wychowywać dzieci czy kształtować nasz związek. Jak nie dać się sprowokować, nie pokłócić się z rodziną, a spędzić z nią przyjemnie święta?

Jednym z lepszych pomysłów jest umiejętne zadawanie pytań. To, czego od dawna uczę siebie i innych, to zamiana twierdzeń właśnie na pytania. Kiedy rodzina stara się na siłę nas umoralnić, to zamiast strzelić przysłowiowego focha, czy zacząć się tłumaczyć, warto odpowiedzieć pytaniem na pytanie. Przykładowo: „Babciu, a jak to było w Twoim przypadku? Opowiedz mi”. Minusem jest to, że czasami po raz setny usłyszymy historie życia naszych bliskich. Jest z tym związanych jednak wiele plusów: błyskawicznie przekierowujemy uwagę na drugą osobę i okazujemy jej zainteresowanie, nie musimy odpowiadać na niewygodne pytania, nasz rozmówca czuje się doceniony, a my zostaniemy ujrzani w bardzo pozytywnym świetle. To już kwestia wyboru. Warto znaleźć złoty środek między opowiadaniem własnych historii, a zainteresowaniem drugą osobą.

9467256 - 3d small thinking person leant against a red question. 3d image. isolated white background.Co, jeśli ta osoba się upiera?

Warto kształtować umiejętność zadawania pytań: „Babciu, a jak było za Twoich czasów, kiedy Ty miałaś tyle lat, co ja? Czy rzeczywiście wtedy w 100% zgadzałaś się z tym, co robili Twoi dziadkowie i rodzice? Czy nie było żadnej zmiany myślenia między pokoleniami? Może coś się zmieniało?”.

 

Z reguły takie osoby lubią mówić „Ach, jak ja byłam w Twoich wieku…” . Oczywiście nie chodzi o to, aby wyrecytować wszystkie pytania jednocześnie, zadaj jedno, wysłuchaj odpowiedzi – ciągnij temat, dopytaj jeszcze bardziej – „A to ciekawe, a jak to było? Babciu, a jak poznałaś dziadka? A czy był przed nim ktoś jeszcze?”. Może okazać się, że wywołamy rumieńce na jej policzkach przywołując jakieś ważne wspomnienia. To dopiero będzie temat do rozmów 😉

Jak dzięki świątecznej atmosferze ocieplić rodzinne relacje?

Przede wszystkim wystarczy pokazać, że jesteśmy w te święta dla rodziny. Skupienie uwagi na drugim człowieku nie tylko wspiera rozwiązywanie konfliktów, ale też buduje relacje między ludźmi. Najlepszym sposobem jest właśnie rozmowa. Włącz ciekawość (nie ciekawskość) drugiego człowieka, słuchaj uważnie, parafrazuj – w ten sposób, pokażesz, jak bardzo zależy ci na zrozumieniu drugiej osoby. Zadawaj pytania: „Jak Ty to widzisz? Co teraz planujesz? Co ostatnio dobrego Ci się przytrafiło?”. Nie udzielaj rad, bo często nie ich ludzie oczekują, a właśnie tego wysłuchania. Zresztą ludzie i tak zapomną, co mówiłeś. Będą jednak długo pamiętać, jak się przy Tobie czuli. I to nie tylko przy świątecznym stole albo przy dawaniu prezentów, a podczas wspólnego gotowania, czy od razu po obudzeniu w świąteczny dzień – spraw, by czuli się dobrze

A na święta…rodzina z mikołajem, święta

Życzę Ci żeby te święta były dla Ciebie dobrą „stop-klatką”. Na co dzień pędzimy, nie mamy szansy się zatrzymać, bo praca, dom, dzieci. Przygotowujemy święta z taką myślą, żeby jak najwięcej radości sprawić naszym bliskim prezentami, przyrządzamy wieczerzę, wszystko organizujemy i przychodzi czasem taki moment, kiedy zaczynamy już kalkulować – ile zostało wydanych pieniędzy, które zakupy były zupełnie bez sensu, można było inaczej, może skromniej, może w innym miejscu, w imię czego to wszystko…? No i kombinujemy już jak to będzie po świętach, bo trzeba będzie wrócić do pracy, znowu się nie wysypiać, a tego, czego się nie zje, może zamrozić, może wyrzucić…

Dlatego życzę Ci zupełnie inaczej – w te święta korzystaj tylko z czasu świątecznego. Bądź ze swoimi bliskimi, trzymajcie się za ręce, patrzcie sobie w oczy. Przytulaj się do bliskich i być może nawet z łezką w oku wspólnie śpiewajcie kolędy. Poczujcie magię świąt i tę piękną energię, która jest między bliskimi sobie ludźmi. Po prostu zatrzymaj się na chwilę, zauważ ją – spójrz w siebie i na swoich bliskich. Nie pędź. Święta się skończą, pędzić zawsze zdążysz.

Trzymaj się zdrowo,

Lechosław Chalecki

Podpis do bloga bez tla

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *