Cel Wakacje

Czyli słowo o tym, jak mądrze wypocząć w wakacje.

Gdyby mnie zapytano po co są wakacje, odpowiedziałbym bez wahania, że przede wszystkim po to, aby wypocząć. A można to zrobić w najróżniejszy sposób. Każdy ma swój ulubiony rodzaj. Uważam, że najlepszym wypoczynkiem jest taki, który jest zupełnie czymś innym niż codzienny rytm. Oznacza to, że jeżeli na co dzień pracujesz z ludźmi, to być może potrzebujesz ciszy. Jeżeli pracujesz w biurze, może potrzebujesz ludzi. Jeżeli pracujesz fizycznie, to może odpoczynek jest dla Ciebie najbardziej wskazany. Jeżeli pracujesz umysłowo, to może dobrze jest spędzić wakacje aktywnie. Myślę, że jeżeli chodzi o rodzaj wypoczynku, to każdy z nas ma swoje preferencje. Najważniejsze to doświadczać różnych rzeczy.

Na czym polega doświadczanie różnych rzeczy?

To testowanie różnych miejsc: gór, morza, jeziora, nowego miasta. W ten sposób odkryjemy, jaki wypoczynek jest dla nas najlepszy. Znam ludzi, którzy uwielbiają leżeć plackiem na plaży i takich, którzy uwielbiają łazić po górach. Jedni z drugimi za nic w świecie nie zamieniliby się na swoje wypoczynki. To są zupełnie różne doznania i jedni, i drudzy w ten sposób odpoczywają.

Ważne jest to, by podczas tych wakacji poczuć, że to jest dobrze spędzony czas. Bez względu na to czy spacerując, czy leniuchując, to ważne jest to, żeby pozwolić tej chwili trwać. Bardzo często na wakacjach nasz umysł działa podobnie jak w pracy. Cały czas kombinuje co zrobić, co będzie, co było, a nie skupia się na chwili teraźniejszej. Jestem przekonany, że wypoczynek dla całego naszego organizmu jest naprawdę wydajny wtedy, kiedy potrafimy odciąć się od codzienności.

Jak długi powinien być urlop?

Co prawda nie każdy ma komfort pójścia na długi urlop, dlatego warto wykorzystać każdy dzień nawet w tygodniowych wakacjach. Ważne żeby był to czas naprawdę relaksujący tzn. że możemy zostawić pracę w pracy, dom w domu, a tylko cieszyć się i nasycać tę chwilą która jest. Z jednej strony to oczywiste, a z drugiej dość trudne, zwłaszcza gdy ktoś prowadzi swoją firmę, na której mu bardzo zależy. W tym wypadku jeżeli miałby chociaż na jeden dzień odciąć się od informacji z firmy, mogłoby się z nim coś stać z samego zdenerwowania. Warto wtedy zacząć powoli, od większych przerwy między kontaktem z firmą. Jest takie powiedzenie: „Nie ma ludzi niezastąpionych, czego dowodem są pełne cmentarze”. Gdyby nas zabrakło, świat nadal by funkcjonował. Warto sobie z tego zdać sprawę po to, żeby zostawić to wszystko za sobą i być tylko i wyłącznie na wakacjach.

To nie znaczy, że w czasie wakacji w ogóle nie można pracować. Można, ale inaczej. Dla mnie świetnym wypoczynkiem jest koszenie trawy, rąbanie drewna – praca niewymagająca skupienia, a która pokazuje mi szybki efekt. Najczęściej pracuję w taki sposób, że muszę być bardzo kreatywny, a efekty mojej pracy są widoczne czasami po kilku latach. Dlatego kiedy chcę odpocząć, rąbię drewno do kominka, gdzie nie muszę się specjalnie wysilać intelektualnie i to mi sprawia największą frajdę. Z drugiej strony gdyby ktoś pracował na co dzień tak, jak ja odpoczywam, to pewnie potrzebuje czegoś innego. Dla takich ludzi dobrym odpoczynkiem może będzie rozwiązanie kilku krzyżówek, czytanie… Osobiście czytać też uwielbiam, ale na wakacjach czytam z reguły coś innego niż w okresie pracy. Na co dzień czytam książki, które są potrzebne w biznesie, a na wakacjach preferuję beletrystykę.

Co nam da takie spędzenie wakacji?

Z całą pewnością jest coś w tym wyrażeniu: ładowanie akumulatorów. Znam ludzi, którzy jadą na urlop, a po urlopie wracają tak zmęczeni, że muszą odpocząć od urlopu. Dla mnie to nie ma sensu. Jeżeli jesteśmy na urlopie i cały czas kombinujemy co w pracy, odbieramy telefony, sprawdzamy maile, firmowego facebooka, to już jesteśmy tym wszystkim przesyceni. Natomiast jeżeli rzeczywiście przymusimy się do tego, żeby odłożyć pracę i przez tydzień naprawdę się zrelaksować, nie myśleć o pracy, to nasze ciało trochę zatęskni za tym, co zwykle robimy. I wtedy to jest właśnie naładowanie akumulatorów. Z nową energią, z nową werwą, podchodzimy do codziennych obowiązków. Poza tym na wakacjach celebrując chwilę możemy zauważyć sporo inspiracji, która spowoduje, że organizm się oczyszcza, umysł odświeża i w wyniku tego będziemy bardziej efektywni po powrocie.

Kiedy poczujemy, że już nasyciliśmy się wakacjami?

To jest bardzo indywidualne, bo z niektórymi jest tak, że nigdy nie mają dość wakacji,  są wiecznymi studentami, ciągle by się bawili i nigdy nie zaczęli pracować. Z reguły jest tak, że nie możemy się doczekać wakacji i bez względu na to czy pozostało do nich tydzień, czy dwa tygodnie, to ten czas mija jak pstryknięcie w palce. Gdy jednak wyobrażamy sobie, jak daleko jeszcze do tych wakacji pozostało, to wtedy ten czas jest postrzegany przez nas jako bardzo, bardzo długi. W momencie kiedy wakacje się zaczynają, to pojawia się taka myśl: „Ojej, zaraz się skończy, już dwa dni minęły, już połowa minęła, już pojutrze do pracy”. Dzieje się tak dlatego, że nasz umysł tak postrzega czas. Dlatego kiedyś przeprowadziłem doświadczenie.

Wraz z rodziną byliśmy nad morzem i wyobrażałem sobie, że koniec dnia  jest bardzo, bardzo daleko, hen gdzieś za horyzontem. I rzeczywiście w ten sposób celebrowałem cały dzień. Był on fantastyczny, trwał bardzo długo, a wakacje choć tygodniowe, były jednymi z najdłuższych, jakie miałem. Stało się tak dlatego, że zupełnie inaczej je postrzegałem i przestawiłem myślenie o czasie wakacyjnym na bardziej przyjemne.

Tobie, drogi czytelniku, życzę abyś wypoczął i by te wakacje były najlepszymi z dotychczas przeżytych. Tylko uwaga: to nie musi być wpływ wyjątkowego miejsca czy innych ludzi, to od Twojego sposobu myślenia zależy, jak będziesz przeżywał wakacje. I życzę też byś mógł celebrować każdą chwilę, żebyś potrafił obserwować przepiękną przyrodę, chmury, których nie brakuje tego lata, mrówkę jak niesie listek, zachowania ludzi. Po prostu obserwuj, przyglądaj się temu, co się dzieje wokół Ciebie. Jest tyle fantastycznych rzeczy, którym można poświęcić uwagę i to jest rzeczywisty restart dla umysłu. Każdy oczywiście ma swoje preferencje – jedni wybierają wakacje aktywne, inni bierne, ważne jest jednak to, by wakacje były czymś zupełnie innym od dnia codziennego.

Jeśli szukasz dobrej inspiracji i propozycji na spędzenie wakacji, zapraszam Cię na obóz Championship Expierience Life.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *