10 Lat Minelo

Pourodzinowa refleksja

10_lat_SI (49 of 100)

 

10_lat_SI (16 of 100)To już 10 lat Szkoły Inspiracji. Z jednej strony wydaje się to bardzo krótkim okresem, bo czas minął niezwykle szybko, a z drugiej strony, jeżeli patrzymy przed siebie, to wydaje się to bardzo długo. Pamiętam, że jak zakładałem Szkołę Inspiracji, to myślałem, jak mogłaby wyglądać za 10 lat. Muszę śmiało powiedzieć, że bardzo dużo rzeczy się zmaterializowało. Wyobrażałem sobie, jak z moim zespołem będę organizował fantastyczne eventy, które sprawią, że uczestnicy zmienią swoje życie i staną się lepszymi ludźmi. I rzeczywiście tak się stało.         

Początkowo było jednak inaczej.

Pracowałem10_lat_SI (7 of 100) tylko i wyłącznie indywidualnie, nie miałem żadnego zespołu, prowadziłem szkolenia dla korporacji. Bardzo dużo podróżowałem i w pewnym momencie obudziłem się gdzieś w hotelu z pytaniem w umyśle: „Boże, gdzie ja jestem? To Szczecin, Wrocław, Poznań?”. To był sygnał, że trzeba wracać do domu, do rodziny i zacząć robić coś na miejscu w Białymstoku. Od 2012 roku realizuję się tutaj i uczę innych bycia lepszym, a jednocześnie buduję zespół, który mnie wspiera.

Siła dobrych wartości

Od 2012 do 2016 roku też nastąpiły zmiany. Na początku miałem taki pomysł, by zorganizować duże przedsięwzięcie w Białymstoku – szkolenie na przynajmniej 100 osób. Zacząłem szeroko na nie zapraszać za jakieś nieduże pieniądze, 10_lat_SI (3 of 100)jednak faktycznie zaproszenie przyjęło zaledwie kilkanaście osób. Pomyślałem, że trzeba szukać czegoś innego. Okazało się, że dostarczenie ludziom tylko i wyłącznie wiedzy, jest mało atrakcyjne. W związku z tym postanowiłem, że będę łączył wartości: wiedzę z zakresu rozwoju osobistego, pomoc innym (Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Fundacja Gen Sukcesu) oraz możliwość nawiązania współpracy. Wiedza, współpraca i wsparcie. I tak uczyniłem w pierwszym sezonie Centrum Sedna. To był chyba 2013 rok.

Połączenie tych trzech wartości spowodowało, że na pierwszym spotkaniu było 11 osób, na następnym 57, a potem na kolejnych coraz więcej, aż doszliśmy do ponad 200 osób, które spotkały się w jednym czasie i w jednym miejscu, co uważam za ogromny sukces w Białymstoku. Dzięki tym wartościom ponad 2000 osób przeszło przez Centrum Sedna. Wielu z uczestników poprawiło dzięki temu swój biznes, relacje zawodowe i prywatne… Stąd wiem, że warto robić takie wydarzenia 🙂

Kolejne nowatorskie pomysły

10_lat_SI (53 of 100)

Oczywiście Centrum Sedna jest jednym z produktów Szkoły Inspiracji, który dociera do większego grona osób, natomiast są też inne usługi sprecyzowane pod konkretne kompetencje: przywódcze (liderskie), sprzedażowe, wystąpień publicznych i inne. Zauważyłem, że ludzie często korzystają ze szkoleń weekendowych, gdzie w jednym miejscu dostają mnóstwo wiedzy, są nakręceni, a potem… w bardzo małym stopniu korzystają z nowych umiejętności. Nie ma tzw. follow upu, nie ma do czego wrócić i jak sprawdzić czy to, co robią, rzeczywiście jest dobre.

W związku z tym stworzyłem Akademie, które są tak zorganizowane, by uczestnik otrzymał i zapamiętał największa ilość praktycznych wskazówek. Składają się z 6 popołudniowych spotkań, podczas których uczestnicy dostają tylko i wyłącznie jedną kompetencję, ważną z perspektywy albo lidera, albo handlowca. Pomiędzy zajęciami jest ok. dwóch tygodni przerwy, by uczestnicy w tym czasie doświadczyli tego, czego się nauczyli. To, co jest bardzo istotne, to fakt, że w tym procesie towarzyszy im mentor – osoba, której zadaniem jest dopilnowanie treningu, wsparcie i dopingowanie w wykorzystaniu nowo zdobytej wiedzy. Dlaczego tak robię? Ponieważ zależy mi na tym, by uczestnicy zmieniali wiedzę w efekty. Nie chodzi o to, żeby na szkoleniu było fajnie – dobrze, jeżeli tak jest – natomiast to, co najistotniejsze, żeby ta zdobyta wiedza, była jak najszybciej wykorzystana. Tylko wtedy ma szansę poprawić jakość życia.

To już 10 lat

Bardzo mocno mi zależało na tym, aby poinformować, że Sz10_lat_SI (10 of 100)koła Inspiracji ma już 10 lat. Nie chodzi tu o to, by się tym pochwalić (chociaż w dzisiejszych czasach powinniśmy umieć się promować), ale by pokazać jaka stoi za tym wartość, bo zdaję sobie sprawę z tego, że wielu ludzi może trafić na naszą markę po raz pierwszy i może mieć takie przekonanie – O! Coś nowego powstało. Jeżeli ktoś się zgłasza do Szkoły Inspiracji, do marki która ma 10-letnie doświadczenie, która przeszkoliła dziesiątki firm i kilka tysięcy klientów, to wie, że można jej zaufać. Skoro ktoś coś robi od 10 lat, to miał swoje potyczki, swoje potknięcia, doskonalił i poprawiał swój warsztat. A teraz właśnie tego uczę – uczę jak być lepszym.

10_lat_SI (14 of 100)Każde moje kolejne szkolenie jest na wyższym poziomie, jest bardziej precyzyjne. Jestem na takim etapie, że nie zastanawiam się, co powiedzieć uczestnikom szkoleń i jaką wiedzę przekazać, a raczej zastanawiam się, czego nie dawać, żeby nie było tego za dużo. Wybieram więc precyzyjnie tylko i wyłącznie te informacje, doświadczenia, warsztaty, które będą realizowały główny cel. Żaden trener, który jest na początku drogi, nie ma takiej możliwości, ponieważ posiada jedynie swoje zaplecze intelektualne i na podstawie tego robi swoje warsztaty. Ja mam wiedzy i doświadczeń tak wiele, nie tylko swoich ale też przykładów moich klientów, że muszę wybierać. Poza tym mam umiejętność wyciągania merytorycznych wniosków z różnych trudnych doświadczeń, a to jest nieoceniona wartość. 10-lecie Szkoły Inspiracji nie wzięło się więc znikąd – to świadoma praca i świadomy nieustanny rozwój.

Wrażenia z jubileuszu

Event 10-lecia różnił się od wszystkich innych spotkań Centrum Sedna tym, że po raz pierwszy na taką skalę podzieliłem się sceną z innymi ludźmi. Nigdy nie miałem problemu z tym, by ktoś stał obok mnie i powiedział wartościowe rzeczy. Na moich szkoleniach np. na Centrum Sedna ludzie bez żadnego przygotowania wchodzili na scenę i mieli szansę coś powiedzieć. Zawsze miało to dużą wartość edukacyjną, ponieważ kierowali się pewnym schematem, dzięki któremu było im dużo łatwiej przedstawić swój temat innym.

Łukasz Krasoń

10_lat_SI (28 of 100) Na urodzinowym spotkaniu był Łukasz Krasoń, mówca motywacyjny i choć poznałem go stosunkowo niedawno, to czuję, że mamy wiele wspólnego w naszej filozofii życia. Jego obecność na Centrum Sedna była niesamowicie ważnym wydarzeniem, ponieważ wzbudza on duże emocje, a te są potrzebne, żebyśmy się czegoś nauczyli.

Łukasz pięknie pokazał nam, że to co jest ważne do rozwoju i to, co jest ważne do realizacji celów, to byśmy łapali dystans. Myślę, że przedstawił to całym sobą, dzięki czemu uczestnicy Centrum Sedna mogli się tego nauczyć. 10_lat_SI (33 of 100)To, co też jest bardzo ważne, to przekonanie, że zasługujemy na realizację naszego celu. Bez tego przekonania nic nie będzie. Kolejna bardzo ważna rzecz, to wiara (nie mylić z religią) – musimy uwierzyć, że jeżeli mamy swój cel, to możemy do niego dojść. Musi być precyzyjną wizją, spójną z emocjami w ciele. Bez tego nie ma wiary. Na koniec liczy się to, co Łukasz pięknie pokazał, czyli przygotowanie. Czy jesteśmy przygotowani? Uknułem nawet takie hasło:„Nie znasz dnia, ani godziny, szczęście czai się za rogiem, bądź przygotowany”.

Łukasz nam powiedział, że jego  marzenie zrealizowały się dlatego, że nie siedział na tyłku i nie oczekiwał, aż może stanie się cud. Dzięki temu, że cały czas pracował nad sobą, przygotowywał się. W momencie kiedy pojawił się cud, on był gotowy. Bierzmy z niego przykład i jeżeli mamy marzenia i jeżeli czekamy na cud, to przygotujmy się, bo jak nie będziemy gotowi, to nie będziemy mogli z niego skorzystać. A może być to bardzo bolesne, gdy pojawi się to, czego pragnęliśmy a nie jesteśmy w stanie tego przyjąć, bo nie mamy zasobów finansowych, mentalnych – nie jesteśmy gotowi.

Robert Tarantowicz

10_lat_SI (68 of 100)

W drugiej części jubileuszowego spotkania Centrum Sedna pojawili się moi klienci. Jeden bardzo świeży – Robert, człowiek którego znam od niespełna roku, dał piękne świadectwo, jak przypadkowe nagłe zdarzenie zewnętrzne, spowodowało zmianę sposobu myślenia i określenie swojej życiowej drogi. I właśnie po to jest Szkoła Inspiracji – żebyśmy nie potrzebowali dostać drzewem w głowę, nie musieli być w śpiączce, czy mieć urazu kręgosłupa, aby dokonać dobrej zmiany. Nie czekajmy, aż coś tragicznego się wydarzy, zróbmy to ekologicznie w odpowiedniej kolejności. Bardzo pasuje tu hasło Jacka Welcha: „Zmień się, zanim będziesz musiał”. Tak właśnie pracuję z ludźmi.

Magdalena Mickiewicz-Kulesza

10_lat_SI (83 of 100) No i Madzia, osoba która 14 października 2015 roku na Centrum Sedna wraz z innymi uczestnikami wykonywała ćwiczenie, polegające na tym, by na kartce napisać m.in. „Za co jesteś wdzięczna za rok?”. Madzia napisała: „Za rok jestem wdzięczna za to, że jestem szczęśliwą mamą”. I to się zmaterializowało. Ci, którzy słuchali historii Madzi, byli ogromnie wzruszeni. To pokazuje, że Madzia ze Szkołą Inspiracji jest od bardzo dawna i jak podkreślała, jej spokój, przygotowanie do tego, co się wydarzyło w jej życiu, było możliwe także dzięki temu, że miała z nami kontakt. Dzięki temu, że dbała o swoją mentalność i rozwój, stało się to, o czym marzyła. Biorąc przykład Madzi można powiedzieć, że uczymy ludzi marzyć w odpowiedni sposób – tak, żeby te marzenia realizować.

Cele na przyszłość

10_lat_SI (44 of 100)Jak teraz obchodziliśmy 10-lecie, to zastanawiałem się, jak będzie wyglądało 20-lecie. I myślę, że powinno wyglądać tak, że jesteśmy silniejsi, więksi, dajemy więcej wartości innym, jest więcej publikacji na rynku stworzonych nie tylko przeze mnie, ale przez zespół Szkoły Inspiracji. To, co dla mnie najważniejsze – choć hasło dla niektórych może być oklepane, to uczestnicy moich szkoleń, warsztatów, coachingów wiedzą, że tę drogą idę – to bycie lepszym każdego dnia. Trudno jest mi precyzyjnie powiedzieć, jak będzie wyglądało 20-lecie Szkoły Inspiracji, dla mnie najistotniejsze jest to, jaki będzie jutrzejszy dzień. Wiem, że jutro będę lepszy niż dzisiaj. Wiem, że każde kolejne szkolenie będzie lepsze, ponieważ będąc w relacji z ludźmi, mocno się uczę. Mam nowe doświadczenie, wątpliwości, uwagi, na podstawie których doskonalę swój warsztat. I to jest właśnie najważniejsze.

Czasami ktoś mnie pyta – jakie jest najlepsze Twoje szkolenie? Śmiem twierdzić, że najlepsze moje szkolenie to te, które aktualnie prowadzę. Zawsze daję 100% z siebie i widzę, że to ma sens. Lubię tę pracę i będę ją wykonywał, dopóki starczy mi sił i dopóty będą chętni, a jest ich coraz więcej.

Podziękowania

10_lat_SI (45 of 100)10_lat_SI (86 of 100)

Dziękuję, Wam wszystkim, którzy byliście ze mną w tym wyjątkowym dniu. Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim mówcom – Łukaszowi, Robertowi i Madzi, byliście wspaniali i miło mi, że zechcieliście podzielić się swoimi doświadczeniami. Ogromną niespodziankę zrobili mi Ela i Piotr z iTech – dziękuję i cieszę, się, że mogłem z Wami dzielić się moją wiedza, bo widzę, że wdrażacie ją w życie. Dziękuję też partnerom i Wam, drodzy uczestnicy. Do zobaczenia na kolejnej rocznicy 🙂

10_lat_SI (90 of 100)10_lat_SI (100 of 100)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *